Novinky v edici Ars medica: Učebnice Neurochirurgie a druhé vydání Poruch menstruačního cyklu

(foto: Monika Abrhámová)
Pondělí 26. červen 2023, 9:43

Edice Ars Medica, vlajková loď naší literatury z oblasti medicíny a zdravotnictví, se rozrůstá. Sérii lékařských titulů, s níž nám graficky „vypomáhá“ i umělá inteligence, rozšiřujeme o dvě novinky – učebnici Neurochirurgie profesora Lumíra Hrabálka a druhé doplněné vydání knihy Poruchy menstruačního cyklu doktora Petra Křepelky. Obě knihy jsme současně za účasti autorů naživo představili na začátku června v rámci dvou akcí – na Olomouckých neurochirurgických dnech a na kongresu České gynekologické a porodnické společnosti v Karlových Varech.

Petr Křepelka – Poruchy menstruačního cyklu

První vydání knihy Petra Křepelky je dnes už beznadějně vyprodáno, druhé doplněné vydání v novém kabátě a jako vážený člen edice Ars medica na světě. Petr Křepelka doplnil svou první verzi knihy o nejnovější poznatky, a jeho Poruchy menstruačního cyklu tak nabízejí aktuální, komplexní a přehledné diagnosticko-terapeutické přístupy k řešení poruch menstruačního cyklu a jejich endokrinologických a reprodukčních aspektů. Kromě shrnutí aktuálních informací týkajících se historického a kulturního pohledu na menstruaci a evolučních aspektů lidské reprodukce poskytuje publikace též přehled současných teorií fyziologie a patofyziologie neurohumorálního řízení cyklu, základních etiologických faktorů abnormálního děložního krvácení, diagnostických metod a léčebných postupů. Publikace je koncipována současně jako praktický výukový materiál a je určena nejen gynekologům, ale i dalším zdravotnickým oborům, které se setkávají s projevy poruch menstruačního cyklu.

Poruchy menstruačního cyklu najdete na našem e-shopu.

Lumír Hrabálek – Neurochirurgie: učebnice pro mediky a lékaře

Přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Lumír Hrabálek stíhá vedle své praxe také nespočet přednášek a seminářů se studenty medicíny. Fakt, aby (nejen) tito budoucí lékaři měli komplexní studijní materiály z oblasti neurochirurgie, byl jednou z hlavních motivací k tomu, aby profesor Hrabálek učebnici Neurochirurgie zkompletoval. Publikace nabízí základní orientaci v problematice neurochirurgie a páteřní chirurgie, vypomáhá si přitom rovněž velkým množstvím ilustrací a fotografií. Učebnice je určena jak pro pregraduální studium studentů lékařské fakulty, tak pro postgraduální vzdělávání, především neurochirurgů. Je vhodná i pro přípravu ke kmenové zkoušce, případně k atestaci z neurochirurgie.

Učebnici Neurochirurgie si můžete pořídit na našem e-shopu.

Dotisk Základů diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství

Součástí edice Ars Medica je rovněž úspěšná „studijní bible internistů“ Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství z pera profesora Vlastimila Ščudly. První náklad se na jaře vyprodal do posledního kusu, obratem jsme proto připravili dotisk 1. vydání této vyhledávané lékařské knihy. Svůj výtisk si můžete pořídit na našem e-shopu.

Edice Ars medica
Cílem ediční řady je představovat to nejlepší z oboru lékařské literatury a přinášet komplexně zpracované publikace, vypracované zkušenými odborníky s dlouholetou praxí v příslušném oboru. Velký důraz je vedle odborné stránky kladen rovněž na materiálové zpracování, grafickou úpravu a přehlednost, aby se čtenářům s knihami dobře pracovalo. Studijní podklady, přehledové materiály i monografické publikace mají sloužit především studentům a začínajícím lékařům, ale také jako užitečný zdroj informací pro odborníky z praxe. Více o edici najdete na webu VUP.