Nová „bible“ internistů. Vychází Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství

(Foto: Dalibor Janeček)
Čtvrtek 21. duben 2022, 11:24

Studenti medicíny a mladí lékaři, kteří se připravují ke zkoušce po absolvování společného kmene a atestace z interny, se mohou radovat z nové lékařské publikace, která jim usnadní orientaci v oblasti diferenciální diagnostiky i vstup do medicínské praxe. Kniha Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství zaplňuje mezeru v literatuře pro internisty a svou komplexností je na českém trhu unikátní a první svého druhu. Může se tak brzy stát „biblí“ mezi literaturou věnující se diferenciální diagnostice vnitřních chorob. Publikace je první vlaštovkou z nové lékařské edice Vydavatelství UP – Ars medica.

Autorský tým olomouckých lékařů a odborníků vedený prof. Vlastimilem Ščudlou sepsal celkem 10 tematických kapitol, které se věnují všem oborům interní medicíny a zahrnují rozsáhlý přehled příznaků a symptomů i podrobný věcný rejstřík. Struktura jednotlivých kapitol přitom následuje diagnostické postupy jako takové a ctí řetězec „definice a základní úvod – odběr anamnézy – přehled jednotlivých diagnostických postupů, metod a specializovaných vyšetření – základní literatura pro doplnění“. Cílem knihy je totiž mimo jiné poskytnout návod k prosazení diferenciálně diagnostického principu a syntetického klinického myšlení v klinické praxi.

Diferenciálně diagnostický rozbor nejasného chorobného stavu vyžaduje stené myšlenkové úsilí a invenci jako rozkrytí vnitřní podstaty kubistického díla," říká v úvodu knihy Vlastimil Ščudla a přibližuje tím jak komplexnost diferenciálně diagnostického přístupu, tak pohnutky pro abstraktně-kubistický motiv na obálce knihy.

Výhodou nové publikace je i její cena. Díky příspěvkům sponzorů se mohla nastavit tak, aby byla pro studenty maximálně dostupná. Celou lékařskou „bichli“ je možné zakoupit za 699 Kč. Studenti a zaměstnanci UP mohou navíc využít slevu 10 %. Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství jsou dostupné na e-shopu VUP či v prodejně na Zbrojnici.

Obory interní medicíny zahrnuté v knize:

• Obecné projevy vnitřních chorob
• Kardiologie