Olomoučtí fotografové

O edici

Hlavním cílem edice je zmapovat život a dílo významných a často opomíjených a zapomenutých autorů, kteří působili či působí v Olomouci v průběhu 20. a 21. století. Ediční řada klade důraz na specifika tvorby jednotlivých fotografů a na mimořádný regionální i nadregionální přínos jejich působení v Olomouci, a to hned v několika obdobích.

Jednotlivé svazky edice Olomoučtí fotografové jsou připravovány ve formě přehledových populárně-naučných studií o jednotlivých autorech. Tvůrci edice jsou přesvědčeni, že touto formou přispějí jednak ke zmapování a poznání kvalitních fotografických děl a autorů v rámci regionu, ale také k jejich zhodnocení a přiznání evropského významu pro daný obor v širším nadnárodním kontextu.

Koncepce celé edice vychází ze skutečnosti, že se na olomoucké výtvarné scéně v průběhu uplynulých více než sta let objevila řada významných a talentovaných tvůrců, kteří podstatným způsobem zasáhli do vývoje fotografického média a současně originálním způsobem obohatili celou řadu dobových uměleckých trendů a výtvarných tendencí v domácím i mezinárodním prostředí.

Více o projektu na stránkách photographers.upol.cz.

Brožura o projektu – česky

Brožura o projektu – anglicky

Připravujeme

Štěpánka Bieleszová – Karel Kašpařík

Již vyšlo

Název publikace

Petr Zatloukal

Autoři

Štěpánka Bieleszová

Místo vydání

Olomouc

Rok vydání

Počet stran

Anotace

Petr Zatloukal (*1956 ), dlouholetý vedoucí fotografického ateliéru na PdF UP v Olomouc, absolvent fotografické speciálky, kterou na Lidové škole umění v Olomouci vedl fotograf Miloslav Stibor (1927–2011), a Institutu výtvarné fotografie Svazu českých fotografů v Praze. Jeho tvorbu výrazně ovlivnilo setkání s divadelním fotografem Jaroslavem Krejčím (1929–2006), který ve fotografické tvorbě prosazoval osobitost, vlastní přístup, tajemství. Mírná dekadence a surreálný nádech, to jsou typické znaky dosud nepublikovaných fotografií Petra Zatloukala z 80. a 90. let minulého století.

Název publikace

Miloslav Stibor

Autoři

Štěpánka Bieleszová

Místo vydání

Olomouc

Rok vydání

Počet stran

Anotace

Miloslav Stibor (1927–2011) je považován za významnou osobnost a klasika české poválečné fotografie v oblasti aktu a portrétu. Jeho jméno dnes nese Základní umělecká škola v Olomouci, kterou zakládal v padesátých letech minulého století, nechybí také ve většině knih a výstav o historii české fotografie. Během svého života připravil přes 140 autorských výstav. Jako pedagog působil v oblasti fotografie od poloviny padesátých let minulého století. Propracovaná učební metodika kombinovaná s praxí se stala vzorem pro výuku fotografie na dalších lidových školách v celé republice. Jeho kniha Fotografie pro Lidové školy umění byla aktivně používána amatéry i profesionály až do nástupu digitální fotografie. Kniha vyjde v roce 2021, k příležitosti desátého výročí autorova úmrtí.

(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)