Vydavatelství UP míří na Podzimní knižní veletrh „ve středu Evropy“

Úterý 11. říjen 2022, 21:54

Podle Járy Cimrmana zde leží střed Evropy. Na gymnázium tu chodili Josef Dobrovský, Karel Havlíček Borovský nebo Bedřich Smetana. Narodili se tu Pavel Landovský nebo Jan Těsnohlídek ml. A hlavně se tu koná nejstarší a druhý největší knižní festival v Česku. Řeč je o Havlíčkově Brodě. A o tradičním Podzimním knižním veletrhu, který se po roce opět vrací. V kulturním domě Ostrov, kde se zastavil čas a vzniklo nezaměnitelné literární podhoubí, nebudeme chybět ani my. Těšíme se s vámi na viděnou už tento pátek a sobotu 14. a 15.října.

Podzimní knižní veletrh v HavlBrodě se koná od roku 1991 a za tu dobu se stal nedílnou součástí kulturní identity města. Kulturní dům Ostrov se při něm tradičně promění v pulzující fenomén, v němž se sejde nespočet literárních nadšenců z celého Česka, aby se seznámili s nejnovější produkcí českých vydavatelství, na vlastní oči uviděli nejskloňovanější tuzemské autory a na chodbách potkali významné kulturní i politické činitele.

Jsme moc rádi, že se i letos tohoto nezaměnitelného knižního svátku zúčastníme také. Najdete nás nově v hlavním sále, kousek od jeviště. Hledejte číslo stánku 75 nebo známá loga Univerzity Palackého. Přivezeme pro vás festivalové ceny a slevy a plno zajímavých knih. Nechejte se nalákat níže.

Výběr publikací na stánku Vydavatelství UP na Podzimním knižním veletrhu 2022

Evropa spolu. Průvodce po historii i současnosti Evropské unie

O Evropské unii toho prý lidé mnoho neví. Jak a proč vznikla? Jak funguje? O čem rozhoduje? Co může a co nemůže? Co díky ní máme a co naopak ztrácíme? A jak ji ovlivnily turbulentní události posledních let jako třeba brexit? To vše a mnohem více vysvětluje unikátní, přehledný a vizuálně pestrý průvdoce po spletité cestě evropské integrace. Podrobnosti najdete zde.

Edice Olomoučtí fotografové

Úspěšná edice, kterou znají nejen u nás, ale i v evropských galeriích, přibližuje dílo olomouckých fotografů, kteří se zapsali do dějin české i světové fotografie. Nedávno si dokonce vysloužila Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Dosud v ní vyšly tyto díly:

• Miloslav Stibor – světově uznávaný mistr ženského aktu a portrétu
  • Petr Zatloukal – autentický a sugestivní pohled do života Čechů za období tuhé normalizace
  • Karel Kašpařík – ikona české avantgardní fotografie 30. let a fotograf Natašy Gollové
  • Michal Kalhous – solitér českého fotografického postmodernismu

Czech it UP!

Ojedinělá komplexní série moderních učebnic češtiny pro cizince „inspirovaná Oxfordem“. Přináší aktuální a globální témata, doprovodné pracovní sešity i webové stránky s audio soubory a videi. S Czech it UP! se mohou česky učit úplní začátečníci i pokročilí. Série totiž v celkem pěti dílech pokrývá celou škálu jazykových úrovní od A1 až po C1.

Edice Paměť UP

Paměti výrazných osobností Univerzity Palackého, které současně nabízejí svědectví o své době a dávají nahlédnout do

• Zdeněk Kučera: Minulý život. Paměti outsidera
    Osobité vzpomínky významného představitele českého abstraktního umění, bytostně spjatého s Havířovem a Olomoucí
  • Miloslav Duda: Půlstoletí s chirurgií... nejen olomouckou
    Přes 50 let vzpomínek nestora české chirurgie, který dodnes působí na lékařských fakultách v Olomouci a Ostravě
  • Semper sint in Flore
    Společné paměti Kristiny a Ingerborg Fialových, významných postav olomoucké polonistiky a germanistiky.

Český technický scénář 1945–1962

Jak poválečné znárodnění filmového průmyslu ovlivnilo výrobu filmů? To ve své knize Český technický scénář 1945–1962 odhaluje filmový vědec Jan Černík. Poukazuje na to, jak se české kinematografie musela přizpůsobit nové realitě, kdy se ideologicky vyhovující filmy a ekonomicky efektivní produkce staly společným cílem.

Pět knih o krásách liturgického umění

Série pěti tematicky se doplňujících a vizuálně velkolepě zpracovaných publikací se z různých perspektiv věnuje oděvům a dalším doplňkům, jež se používaly a používají při bohoslužbách, poutích, výzdobách chrámů či svatých míst a dalších křesťanských příležitostech. Uměla Marie Terezie vyšívat? A jaké květiny si rádi duchovní nechávali vyšít na svá roucha? To vše a mnohem více se v knihách dozvíte.

Dějiny židů v českých zemích: Od Hilsnera po Slánského

Typograficky unikátní kniha izraelského historika Martina Weina, která přibližuje život židovských komunit v meziválečném Československu i osudy významných židovských protagonistů.

Revize střední Evropy: Proč o budoucnosti Evropy rozhoduje středoevropský region

Jaká je střední Evropa současná a jaká bude ta budoucí? Jak se mění geopolitická a ekonomická realita našeho kontinentu? A může střední Evropa hrát roli ve vývoji celé Evropy? Nad tím se ve své knize zamýšlejí výrazné postavy rakouské politiky a tzv. „advokáti ideje střední Evropy“ Erhard Busek a Emil Brix.

Kamufláž: Kapitoly z dějin designu pozemního a námořního maskování

Průvodce po fascinujícím světě pestré vojenské vizuální kamufláže a kniha o vojenském maskování, již ocení i čtenáři, kteří o vojenství neví zhola nic.

Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství

Studenti medicíny a mladí lékaři se mohou radovat z nové lékařské „bible“, která jim usnadní orientaci v oblasti diferenciální diagnostiky i vstup do medicínské praxe. Kniha Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství zaplňuje mezeru v literatuře pro internisty a svou komplexností je na českém trhu unikátní a první svého druhu.