Společenská reflexe střední Evropy. Edice Fórum nastavuje zrcadlo středoevropskému prostoru

Čtvrtek 7. říjen 2021, 12:00

Nabídnout kritickou reflexi střední Evropy z různých perspektiv a českým čtenářům představit aktuální publikace středoevropského původu, které se věnují společensko-kulturním tématům a fenoménům. To je cíl nové edice Fórum, kterou připravilo Muzeum umění Olomouc ve spolupráci s Vydavatelstvím Univerzity Palackého. Vznikla jako rozšíření projektu Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). První vlaštovkou nové edice je překlad knihy Revize střední Evropy.

Monografii vídeňských autorů Erharda Buseka a Emila Brixe, která se zamýšlí nad tím, proč o budoucnosti Evropy rozhoduje středoevropský region, přeložila do češtiny Zuzana Henešová. Kniha sleduje podstatu existence středoevropského prostoru v rovině vnitřní i v rovině vnější, spojené s globálním politickým vývojem. „Stav střední Evropy skvěle ‚zrevidoval‘ politik Erhard Busek osobně už ve svém příspěvku na konferenci Zrod moderního Středoevropana, kterou při příležitosti zahájení výstavního projektu Rozlomená doba pořádalo Muzeum umění Olomouc spolu s Univerzitou Palackého v roce 2018 v Kroměříži. Tam také zmínil čerstvé vydání knihy – a já jsem měla jasno už tehdy, ačkoliv edice ještě neexistovala ani v našich myšlenkách. První svazek ve srozumitelné a poutavé podobě otevírá celou škálu rozmanitých témat, která pak lze v edici jednotlivě a podrobněji rozvíjet. Možnost spolupracovat s takto renomovanými odborníky na politiku a diplomacii navíc považuji za skutečnou čest,“ přibližuje Zuzana Henešová a zároveň vysvětluje, proč jako pilotní publikaci edice Fórum zvolila právě Revizi střední Evropy. Kniha je dostupná na e-shopu Vydavatelství UP.

Knižní nadstavba programu SEFO

Edice Fórum vznikla jako rozšiřující součást programu Středoevropského fóra Olomouc. SEFO je projektem Muzea umění Olomouc, který se soustředí na zachycování a prezentaci různorodých oblastí výtvarné kultury v širším regionu střední Evropy z období od konce 19. století do současnosti. Edice Fórum slouží jako jakási knižní nadstavba, přibližující oblasti, které se výtvarné kultuře jako takové tematicky vymykají (sociologie, historie, politologie, religionistika a jiné).

Středobodem ediční řady je kritická reflexe střední Evropy. Edice se soustředí především na nově vydávané publikace středoevropského původu a není žánrově vymezena, tudíž může přinést odborné tituly, esejistiku, beletrii, populárně-naučnou literaturu nebo třeba poezii. Cílem je nabízet především překladové tituly, a zprostředkovat tak relevantní zahraniční publikace českým čtenářům.

SEFO má svůj vlastní výzkumný, akviziční, výstavní, publikační, dramaturgický a edukační program a Univerzita Palackého je jedním ze čtyř oficiálních partnerů projektu. Podrobnější informace o edici Fórum naleznete na webu Vydavatelství UP, o SEFO si pak můžete přečíst na stránkách Muzea umění Olomouc.