Vydavatelství UP na Světě knihy 2023: Cesta po Evropě i na Blízký východ

Pondělí 8. květen 2023, 19:19

Svátek všech vydavatelů a čtenářů se blíží. Už 11. května začne na pražském výstavišti v Holešovicích další ročník festivalu Svět knihy. Vydavatelství Univerzity Palackého na místě představí knižní novinky i nedávné úspěšné tituly a tradičně se zapojí také do doprovodného programu. Nabídne besedu o vztahu Čechů k Evropské unii i přednášku arabistky Lenky Hrabalové o ničení památek na Blízkém východě.

Rozkročení od odborné literatury přes populárně-naučné tituly až po učebnice a od lékařství přes historii až po umění se na stánku Vydavatelství UP projeví v celé své kráse. Čtenáři v regálech najdou nejnovější tituly s 20% veletržní slevou, některými z nich si budou moci zalistovat vůbec poprvé.

V hlavních rolích se představí například dvojice „evropských knih“ – unikátní učebnice a bedekr o Evropské unii Evropa spolu či kniha autorského týmu politologa Tomáše Lebedy Evropské lokální volební systémy, která napoví, jak se volí starostové napříč Evropou.

Intenzivnější pozornosti se i díky doprovodnému programu dostane také knize Dějiny v troskách arabistky a íránistky Lenky Hrabalové. Pojednává o fenoménu ničení významných kulturních památek na Blízkém východě.

Milovníci umění a fotografie se budou moci seznámit s osobitými dokumentárními fotografiemi Blanky Lamrové, jejíž dílo je součástí již pátého titulu mezinárodně úspěšné edice Olomoučtí fotografové, na níž Vydavatelství UP spolupracuje s Muzeem umění Olomouc.

Svou premiéru si v knižních regálech odbude pozoruhodná publikace Týnský kostel a architektura poděbradské doby o historii architektonické dominanty pražského historického jádra či kniha František Viktor Mokrý. 1892–1975, představující osobnost významného a poněkud zapomenutého českého malíře a pedagoga v kontextu evropské avantgardy.

Vůbec poprvé si pak budou moci čtenáři zalistovat také novou knihou z edice Ars medica – druhým doplněným vydáním lékařské publikace Poruchy menstruačního cyklu. A bude toho samozřejmě mnohem více.

Spolu s Vydavatelstvím UP se navíc na stánku představí také kolegové z partnerského Vydavatelství Filozofické fakulty UP, a to především s tituly z oblasti historie, archeologie a literární vědy.

Besedy o Evropě i ničení památek na Blízkém východě

Svět knihy je ideální příležitostí představit vydané knihy v širším kontextu. I proto se Vydavatelství UP tradičně zapojí rovněž do doprovodného programu festivalu.

V pátek 12. 5. od 14:00 uspořádá besedu na téma Evropa spolu aneb Jak vnímáme Česko v Evropě? S olomouckými politology Davidem Broulem a Jakubem Janegou, autory unikátní učebnice Evropa spolu. Průvodce po historii i současnosti Evropské unie, budou moci návštěvníci diskutovat o roli Česka v Evropě, vnímání a povědomí Čechů o Evropské unii i zhodnotit uplynulé české evropské předsednictví, jehož byli David Broul a Jakub Janega během stáže v Bruselu přímou součástí.

V sobotu 13. 5. v 11:00 pak mohou zájemci o problematiku Blízkého východu navštívit přednášku arabistky, íránistky a cestovatelky Lenky Hrabalové. Ta ve Vydavatelství UP nedávno vydala knihu Dějiny v troskách o fenoménu ničení památek v arabských zemích, a na Světě knihy tak přiblíží, kdo a s jakými úmysly za ničením významných historických objektů stojí.

Těšíme se s vámi na viděnou!