Olomoucké okamžiky 1989

Pondělí 22. červenec 2019, 13:10 – Text: Tereza Vintrová

Sbíráme fotografie z roku 1989. Prohlédněte svá rodinná fotoalba!

Projekt ČTK

Ke třicátému výročí sametové revoluce připravila ČTK projekt „Okamžiky sametové revoluce“, do kterého se významně zapojí obyvatelé celé České republiky. Cílem je nasbírat od veřejnosti co největší množství fotografií jak z podzimního dramatického dění roku 1989, tak i z událostí, které byly předzvěstí listopadové revoluce (např. Palachův týden, srpnové události, trabanty v pražských ulicích, svatořečení Anežky Přemyslovny).

Olomoucké okamžiky 89

Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci se připojilo k projektu ČTK. Jsme sběrným místem pro Olomouc a okolí. Chceme nashromáždit největší počet fotografií v rámci ČR a vydat knihu se snímky lidí z Olomouce a okolí.

Z vybraných fotografií vznikne také výstava v Muzeu umění Olomouc. Věříme, že zaujmeme i statutární město Olomouc a uspořádáme venkovní výstavu.

Jaké fotografie sháníme?

Sháníme fotografie, které mají mapovat nejen veřejné dění, ale i změny v běžném životě. Jak to vypadalo ve městech nebo na vesnicích? Míříme především na snímky, které nebyly nikdy publikovány a zřejmě by jinak zůstaly v soukromých archivech.

Pro účely publikace „Olomoucké okamžiky 1989“ sháníme fotografie nejen z roku 1989, ale i z počátku roku 1990. Projděte své archivy a přineste nám fotky k naskenování.

Co hledáme?

Revoluční dění:

• na ulici, ve škole či na pracovišti,
  • plakáty, nápisy,
  • kulturní akce,
  • strach/očekávání, co bude,

Běžný rodinný život:

• poslední dovolená za železnou oponou,
  • první svobodné Vánoce,
  • skryté pohledy za hranice,
  • fotografie Václava Havla či T. G. Masaryka,

Vzpomínky

• móda (účesy, oblečení, …),
  • architektura (novostavby, zničené budovy, dnes zaniklá místa),
  • technika (auta, kola, motorky, …),

JAK POSTUPOVAT:

Naskenujte své fotografie a nahrajte je přímo na webu ČTK pomocí jednoduchého formuláře na stránce: www.ctk.cz/okamziky-sametove-revoluce/

Své fotografie můžete zaslat nebo přinést Tereze Vintrové do Vydavatelství Univerzity Palackého, na adresu Biskupské nám. 1, 771 11, Olomouc. Fotografie, které nám přinesete, naskenujeme a originály Vám pošleme zpět.

Fotografie sbíráme do konce září 2019.

Ať už fotografie pošlete nebo přinesete, připravte si k nim základní informace:

• název fotografie,
  • kdo snímek vyfotografoval,
  • datum a místo pořízení (přibližně),
  • komentář k fotografii.

Mgr. Tereza Vintrová