Knižní rekapitulace: Co nového jsme vydali v lednu a únoru?

Středa 1. březen 2023, 20:51

Nový díl úspěšné edice Olomoučtí fotografové, pozoruhodné mapy, nové vydání lékařské klasiky, sonda do čínského znakového písma i nespočet zajímavých elektronických knih zdarma. Prohlédněte si, co zajímavého jsme stihli vydat od počátku letošního roku. Neuniklo vám něco?

Lidé na okraji a bez příkras. Edice Olomoučtí fotografové představuje Blanku Lamrovou

Lidé na okraji a bez příkras. Tak by se ve zkratce daly shrnout fotografie Blanky Lamrové, rodačky z Litovle, která většinu profesního života zasvětila pro Národní galerii Praha. Její autentická dokumentární tvorba klade důraz na zachycení reality lidí na okraji společnosti. Děti, senioři, Romové, hippies i výrazné a nepřehlédnutelné postavičky na ulici. Ti všichni se nevědomky stávali objekty jejích osobitých snímků. Nahlédněte do světa chátrajících měst, uspěchaných nádraží, zapadlých venkovů i pulzujícího zahraničí. Seznamte se s první fotografkou, kterou spolu s Muzeem umění Olomouc v edici Olomoučtí fotografové představujeme! Knihu pořídíte u nás na e-shopu.

Jak stárne obyvatelstvo Česka?

Stárneme? Jak moc? A jak se vyvíjí náš vitální index či index ekonomické závislosti? To vše odhalí podrobný pohled na obyvatelstvo Česka v letech 1995–2019. Jak známo, olomoučtí geoinformatici jsou mistři na vše okolo map a mapových vizualizací. Spolu s kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy připravili v rámci edice M·A·P·S detailní sondu do proměny české společnosti, co se věkové struktury týká. Milovníci map, tabulek, grafů a čísel budou mít žně.

Nové vydání lékařského knižního evergreenu

Lékařská knižní klasika v aktualizovaném kabátě. Profesor Petr Kaňovský, doktorka Andrea Bártková a jejich kolegové z Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty UP připravili druhé doplněné vydání oblíbené publikace Obecná neurologie a vyšetřovací metody v neurologii. Základní pregraduální i postgraduální učebnice obecné neurologie shrnuje anatomii a fyziologii nervové soustavy člověka a popisuje principy jejího fungování jak za fyziologických, tak i patologických okolností. Povinná náplň knihovniček všech mediků.

Nahlédněte do tajů čínského znakového písma

Ať už jste sinologové, japanologové, koreanisté a vietnamisté, orientalisté či nadšení lingvisté i filologové obecně, díky knize Svět v sinogramech můžete komplexně nahlédnout do světa všech pěti set čtyřiceti determinativů čínského jazyka. Kritická revize, hledání průsečíků mezi teorií moderní pomezní disciplíny, tj. kulturní lingvistiky, a praxí čínského jazyka i podrobný inventář. To vše najdete v tištěné i elektronické verzi publikace.

Výzkum chování žáků v perspektivě inovativní metody

Monografie nabízí shrnutí teoretického a empirického výzkumu fungování žáků. Prezentuje výsledky experimentální kvalitativní intervence zaměřené na odhalení vlivu intervenčního zásahu prostřednictvím metody SMARTS na metakognitivní schopnosti žáka a snaží se naznačit, zdali a jak je možné implementovat postupy SMARTS v praxi. Publikaci si můžete zakoupit v tištěné i elektronické variantě.

E-knihy zdarma

Při příležitosti 450. výročí Univerzity Palackého v Olomouci připravujeme také sérii různých publikací. První vlaštovkou je designová publikace s bohatým fotografickým doprovodem, která seznamuje zájemce s barokními freskovými malbami v prostorách rektorátu. Stáhněte si brožuru bezplatně: Barokní výmalba zasedacího sálu rektorátu Univerzity Palackého v Olomouci.

Trilogie o stromech. Tak by se s nadsázkou dala nazvat séři tří publikací, které se věnují významným stromům v ČR jakožto symbolům národní a kulturní identity z hlediska charakteristiky a klasifikace, péče i hodnocení.

Zájemci o oblast psychologie a sociologie si mohou zdarma stáhnout také publikaci Partnerské vztahy, intimita a sexualita osob s mentálním postižením.

Doslova balíček e-knih se pak naskytuje nadšencům do map, statistik a nářečí. Stáhnout si můžete mapy a brožury zaměřené na Vybrané jevy hláskoslovného vývoje českých nářečí ve 20. století (1, 2, 3, 4)  či Pomnožná jména v nářečích (mapa, brožura).