Edice Malovaná vlastivěda aneb České dějiny pro základní školy hravě a interaktivně

Pondělí 22. srpen 2022, 13:48

Komenského otřepaná fráze Škola hrou už mnohým může znít jako klišé, ale její podstata je stále platná: čím zábavněji žákům podáme informace, tím pravděpodobněji jim budou věnovat svůj zájem. Platí to i o „tradičních“ učebních materiálech. Proto se „po komensku“ řídí i série Malovaná vlastivěda z dílny Veroniky Krejčí z Pedagogické fakulty UP. Ilustrované pracovní sešity a zápisníky hravou a zábavnou formou přibližují žákům 4. a 5. třídy základní školy nejdůležitější události české historie a kombinují v sobě prvky edukativní i kreativní, rozvíjí čtenářskou gramotnost i logické myšlení a učitelům nabízejí v hodinách zábavný tištěný materiál pro všechny žáky, včetně těch integrovaných. Seznamte se s nimi v následujícím přehledu.

Pracovní sešity Malovaná vlastivěda

Pracovní sešity (1. díl se věnuje období Od pravěku po renesanci, 2. díl období Od Bílé hory po současnost) nabízí přehled nejdůležitějších událostí z českých dějin formou obrázkových zápisů, které mohou žáci sami doplňovat. Díky mnoha ilustracím žáci získávají při práci se sešity názornější představu o událostech a pomocníka při jejich domácí přípravě. Vybarvování a dokreslování rozvíjí kreativitu žáků a vede je k přemýšlení nad obsahem textů. Pracovní sešity podporují čtenářskou gramotnost žáků, zejména čtení s porozuměním a hledání souvislostí.

Vzhledem k tomu, že zápisy jsou z větší části předepsány, je tento pracovní sešit ideálním pomocníkem také pro integrované žáky.

Zatímco první díl je určený pro žáky 4. třídy ZŠ, pátý díl využijí učitelé v 5. třídě. Samostatnou přílohou obou sešitů je obrázková časová osa, první díl navíc nabízí i deskovou hru.

Malovaná vlastivěda: Od pravěku po renesanci
Malovaná vlastivěda: Od Bílé hory po současnost

Zápisníky Malovaná vlastivěda

Rovněž zápisníky Malovaná vlastivěda se věnují období Od pravěku po renesanci Od Bílé hory po současnost. Rozdíl oproti pracovním sešitům Malovaná vlastivěda je především ten, že zápisníky nejsou předepsány a vedou žáky k samostatnému sestavování zápisů za pomoci učitele. Nahrazují tedy běžný sešit, do kterého si žáci píší poznámky.

Zápisníky svou ilustrovanou a interaktivní formou rovněž rozvíjejí kreativitu i čtenářskou gramotnost žáků 4. a 5. třídy ZŠ a jsou vhodným doplňkem ke kterékoliv učebnicové řadě pro 1. stupeň ZŠ.

Malovaná vlastivěda: Od pravěku po renesanci
Malovaná vlastivěda: Od Bílé hory po současnost

Pracovní sešity Zábavná vlastivěda

Nejhravější díly z celé série. Zábavná vlastivěda také pokrývá období „od pravěku po renesanci“ a „od Bílé hory po současnost“. Na svých stránkách nicméně nabízí především interaktivní úkoly: obsahuje časové osy a mapy, řadu textových i obrázkových křížovek, šifer či logických hádanek. Kromě toho vytváří prostor k rozvoji tvořivosti a kreativity žáků i k vyjádření a formulování vlastních postojů k daným historickým událostem.

E-shop:
Zábavná vlastivěda: Od pravěku po renesanci
Zábavná vlastivěda: Od Bílé hory po současnost

Veškeré podrobnosti i klíče ke každému z dílů najdete na webu Vydavatelství UP na stránkách edice. Všechny sešity byly vytvořeny odbornými pracovníky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s učiteli z praxe a jsou v souladu s výstupy Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání.