Od jezuitů k dnešku. Výpravná kniha mapuje 450 let historie univerzity v Olomouci

Pátek 1. prosinec 2023, 10:22

Univerzitní Olomouc si celý letošní rok připomíná 450. výročí založení naší alma mater. Výstavy, besedy, přednášky, koncerty či prezentace ve veřejném prostoru se staly nedílnou součástí probíhajícího akademického roku, a to jak v Olomouci, tak třeba i v New Yorku. Významné jubileum doprovází také řada publikací z dílny Vydavatelství Univerzity Palackého. Tou nejvýraznější je výpravná kniha Univerzita v Olomouci 1573–2023 ve třech jazykových mutacích.

Publikace vychází v české, anglické a německé verzi. Většina nákladu je určena pro rektorské účely a již několik týdnů slouží jako dar významným návštěvám z Česka i zahraničí, které na Univerzitu Palackého během letošního výročního roku zavítají. Svůj číslovaný výtisk například obdržel při nedávné návštěvě Olomouce i prezident Petr Pavel. Limitovaný počet kusů však nyní míří také do prodeje. Knihu ve všech jazykových mutacích za symbolickou cenu 1573 Kč si zájemci mohou pořídit ve Skriptárně na Zbrojnici či online na VUP shopu.

450 let historie v nadčasovém hávu

Univerzita v Olomouci 1573–2023 přehledně mapuje historii a proměny univerzity od jezuitských počátků až do nejmodernější současnosti. Přibližuje období rozkvětu po příchodu jezuitů do Olomouce, popisuje vrtkavé osudy při přesunu univerzity do Brna v 18. století či uzavření během válečného období temna a představuje novodobou éru po obnovení univerzity v roce 1948. Nespoléhá se přitom pouze na kronikový způsob vyprávění, nýbrž zařazuje historii univerzity a barokní Olomouce do kontextu společensko-kulturních dějin střední Evropy i celého světa. Především zahraničním čtenářům tak umožňuje celistvé pochopení významu olomoucké univerzity, který přesahuje hranice regionu a Česka.

Kniha Univerzita v Olomouci 1573–2023 je třetím, doplněným vydáním svých dvou předchůdců Univerzita v Olomouci 1573–2009, respektive Univerzita v Olomouci 1573–2013. Přichází nicméně s výraznou proměnou vizuální podoby i celé koncepce knihy.

O moderní a nadčasovou grafickou úpravu, jejímž ústředním motivem je všeprostupující časová linka, se postaral Radim Měsíc. Struktura knihy se nově rozšířila o přehledné a čtenářsky vděčné infografiky či časovou osu, která propojuje historii univerzity s významnými dějinnými událostmi doma i ve světě. Na komplexnosti knize dodává rovněž série fotografií Vojtěcha Dudy s jasně rozpoznatelným rukopisem. Celá kniha nabízí několik rovin, v nichž si každý čtenář najde své.

Několik rovin pro všechny typy čtenářů

Publikaci zahajuje esejistický úvod z pera beletristy a olomouckého akademika Michala Sýkory. Následující infografiky, časová osa i přehledné dvoustrany věnované jednotlivým fakultám a dalším částem Univerzity Palackého přibližují současný mezinárodní potenciál a moderní filozofii univerzity jako takové. Kapitoly o historii univerzity a barokní Olomouce, za nimiž stojí Jiří Fiala, Leoš Mlčák, Tomáš Parma a Pavel Urbášek, pak potěší jak historiky, tak zvídavé čtenáře, kteří chtějí proniknout hlouběji do dějin olomouckého univerzitního školství.

Vydání publikace Univerzita v Olomouci 1573–2023 ve finální výpravné podobě bylo ve umožněno i díky štědré podpoře Redstone Real Estate, Heinz Elektro a Farmak.

Kniha Univerzita v Olomouci 1573–2023 ve třech jazykových mutacích není jediným publikačním počinem u příležitosti 450. výročí olomoucké univerzity. Vydavatelství UP vydalo také novou edici druhé nejstarší univerzitní matriky, katalog Symboly moudrostivýstavě univerzitních žezel ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, dvoujazyčnou brožurku 450 let olomoucké univerzity či reprezentativní tisky zakládajících univerzitních tezí, které slouží jako rektorský dar. Ve spolupráci s UPointem Vydavatelství UP realizovalo také sérii výročních bloků s motivy spjatými s výraznými vědeckými počiny olomouckých vědců z raně novověké éry.