Směr: Knižní festival Ostrava. Na Černou louku přivezeme haldu knih

Středa 9. březen 2022, 11:03

Už v pátek a sobotu 11.–12. března se na ostravské Černé louce uskuteční po covidových odkladech třetí ročník Knižního festivalu Ostrava. A náš stánek na něm nebude chybět. Návštěvníci na něm najdou pestrou paletu knih z oblasti dějin umění a fotografie, historie a politologie, medicíny i beletrie. To vše s festivalovou 20% slevou. Seznamte se s výběrem titulů i tím, co ke čtení doporučují sami členové Vydavatelství UP. Těšíme se na viděnou!

Výběr publikací na stánku Vydavatelství UP na Knižním festivalu Ostrava 2022

Edice Olomoučtí fotografové

• Miloslav Stibor – světově uznávaný mistr ženského aktu a portrétu
  • Petr Zatloukal – autentický a sugestivní pohled do života Čechů za období tuhé normalizace
  • Karel Kašpařík – ikona české avantgardní fotografie 30. let a fotograf Natašy Gollové

Edice Paměť UP

• Zdeněk Kučera: Minulý život. Paměti outsidera
    Osobité vzpomínky významného představitele českého abstraktního umění, bytostně spjatého s Havířovem a Olomoucí
  • Miloslav Duda: Půlstoletí s chirurgií... nejen olomouckou
    Přes 50 let vzpomínek nestora české chirurgie, který dodnes působí na lékařských fakultách v Olomouci a Ostravě

Dějiny židů v českých zemích: Od Hilsnera po Slánského

Typograficky unikátní kniha izraelského historika Martina Weina, která přibližuje život židovských komunit v meziválečném Československu i osudy významných židovských protagonistů.

Revize střední Evropy: Proč o budoucnosti Evropy rozhoduje středoevropský region

Jaká je střední Evropa současná a jaká bude ta budoucí? Jak se mění geopolitická a ekonomická realita našeho kontinentu? A může střední Evropa hrát roli ve vývoji celé Evropy? Nad tím se ve své knize zamýšlejí výrazné postavy rakouské politiky a tzv. „advokáti ideje střední Evropy“ Erhard Busek a Emil Brix.

Kamufláž: Kapitoly z dějin designu pozemního a námořního maskování

Průvodce po fascinujícím světe pestré vojenské vizuální kamufláže a kniha o vojenském maskování, již ocení i čtenáři, kteří o vojenství neví zhola nic.

Dvě pražské detektivky

Kafka byl jen jeden, ale zároveň nebyl jediný. A pražská německá literatura i dnes čas od času vydá ukryté poklady. Jako například dva skoro/úplně zapomenuté německy píšící autory z kruhů pražské německé literatury Louise Weinert-Wiltona a Edgara Mariu Foltina a jejich dvě detektivky.

Triptych o krásách liturgického umění

Triptych o liturgických textiliích. Tak by se s nadsázkou dala označit série tří tematicky se doplňujících a vizuálně velkolepě zpracovaných publikací, které se z různých perspektiv věnují oděvům a dalším doplňkům, jež se používaly a používají při bohoslužbách, poutích, výzdobách chrámů či svatých míst a dalších křesťanských příležitostech. O knihách Liturgické textilie a jejich památková ochrana a Ornamenta episcopi. Liturgická roucha olomoucké katedrály si můžete více přečíst zde. O publikaci Kdo vyšívá, nehřeší pak podrobnosti najdete zde.

Czech it UP

Moderní učebnice češtiny pro cizince inspirované oxfordským stylem, plné aktuálních témat a doprovázené pracovními sešity i webovými stránkami s audio soubory a videi. Dosud vyšly učebnice pro jazykové úrovně A1, B2 a C1.

Co doporučují zástupci Vydavatelství UP, se kterými se budete moci na veletrhu potkat?

Aleš Prstek, ředitel VUP
Je skvělé, že součástí vědeckých výstupů z akademických projektů jsou výtvarně bohaté publikace a velkým množstvím reprodukcí. Celá řada publikací o liturgických textiliích, která vznikla v rámci spolupráce Univerzity Palackého v Olomouci a Národního památkového ústavu, voní tiskařskou barvou. Takové knihy nás ve vydavatelství baví a takové knihy umíme skvěle.

Proto jsme se pustili do dlouhodobého projektu mapování významných olomouckých fotografů v knižní edici Olomoučtí fotografové. První tři knihy, které vyšly v roce 2021 (Miloslav Stibor, Petr Zatloukal, Karel Kašpařík) snesou obsahově i zpracováním celoevropské srovnání.

Háta Kreisinger Komňacká, vedoucí vydavatelské redakce VUP
Velkou radost m
ám z posledních titulů v edici Paměť UP. Vydáváním vzpomínek předních osobností naší univerzity oceňujeme ty, kdo ovlivnili celé generace studentů a posunuli svůj obor dopředu. Číst jejich příběhy je vždy inspirativní, bývají totiž stejně pestré a rozmanité jako jejich pisatelé. Někdy jsou úzce zaměřené na konkrétní obor a jeho dynamický vývoj, jako Půlstoletí s chirurg Miloslava Dudy, jindy zase velmi osobní a otevřené, tak jako Minulý život Paměti outsidera výtvarníka Zdeňka Kučery.

V každ
ém případě ale reflektují proměny doby, osobní výzvy a možnosti nejen v univerzitním prostředí. Svoje publikum si proto určitě najdou i mimo akademickou půdu, mezi všemi čtenáři memoárové literatury. Edici se nám navíc podařilo ukotvit v nové podobě, takže i po stránce výtvarné a grafické dostávají knihy z této řady konečně reprezentativní formu, jakou si zaslouží.

Tomáš Franta, vedoucí marketingu a distribuce VUP
Na produkci Vydavatelství UP mě baví, že staví mosty mezi akademickou literaturou a populárně-naučnými tituly. Z každé knihy, která vedle akademiků a studentů srozumitelně osloví i zvídavého čtenáře, mám radost. Pokud taková kniha navíc zvedá ožehavá témata a ponouká k diskuzi i odhalování nečekaných kontextů, je má radost dvojnásobná.

V tomto ohledu bych doporučil knihu Dějiny židů v českých zemích izraelského historika Martina Weina, která vnáší novou perspektivu do problematiky života židovských komunit v meziválečném Československu. Neméně zajímavou četbou je pak kniha Revize střední Evropy, která se zamýšlí nad tím, jestli může střední Evropa se svou historickou kolektivní zkušeností rozhodovat o budoucnosti Evropy jako takové.

V kontextu turbulentních a neveselých časů, v nichž se právě nacházíme, se obě knihy mohou mimo jiné stát inspirativním zdrojem impulzů při zamýšlení se nad podstatou evropské civilizace a evropských hodnot.