Sonda do nejstarších dějin univerzity v Olomouci. Vychází knižní edice studentských matrik ze 17. a 18. století

Středa 15. listopad 2023, 12:06

Olomoucké univerzitní matriky jsou neocenitelným pramenem o počátcích vysokého školství v Olomouci. Odhalují cenné informace o studentech i významu a důležitosti akademie v období raného novověku, kdy v Olomouci působili jezuité. Filozofická fakulta Univerzity Palackého (FF UP) ve spolupráci s Vydavatelstvím Univerzity Palackého (VUP) proto při příležitosti 450. výročí založení univerzity v Olomouci vydává novou knižní edici matrik olomoucké univerzity z let 1636–1729, editorsky zpracovanou Libuší a Vladimírem Spáčilovými. Čtenářům a historikům je k dispozici také speciální web matricula.upol.cz, kde lze publikace stáhnout zdarma v elektronickém formátu.

Dvousvazková publikace Matricula olomoucké univerzity (1636–1637) 1652–1729 představuje edici druhé nejstarší matriky olomoucké univerzity. Ta dobově navazuje na předcházející knihu Nejstarší matrika olomoucké univerzity (1576) 1590–1651 z roku 2016 a pokračuje v mapování významného jezuitského období olomouckého vysokého školství. Olomoucká univerzita totiž zůstávala pod správou jezuitů až do roku 1773.

Olomoucké univerzitní matriky jsou nejen pro nás historiky zlatým grálem. Najdeme v nich informace o rodišti a zemi původu promovaných studentů, nezřídka nám odkrývají bílá místa v životě významných historických osobností. Umožňují nám nahlédnout do spletité sítě dobových sociálních vazeb či fungování dobových mocenských struktur a vztahů, které se často utvářely právě v období univerzitního studia. Jsem nesmírně rád, že manželé Spáčilovi svou precizní ediční prací dokázali olomoucké univerzitní matriky, důležitou součást kolektivní paměti Univerzity Palackého, zpracovat právě v této komplexní podobě,“ říká děkan FF UP Jan Stejskal.

Představení obou publikací mapujících olomoucké univerzitní matriky z jezuitského období proběhlo za účasti editorů, děkana FF UP a dalších hostů v rámci besedy ve Vlastivědném muzeu Olomouc v pondělí 13. listopadu. Setkání se symbolicky uskutečnilo přímo v prostorách výstavy o jezuitské historii olomoucké univerzity s názvem Chrám moudrosti. Editoři edice – Libuše a Vladimír Spáčilovi – během setkání obdrželi za svou práci stříbrnou medaili Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Z akce bude zpracován videozáznam, která následně bude dostupný na webu matricula.upol.cz.

Jsme vždy rádi, když se nám ve spolupráci s aktivními autory a akční institucí podaří připravit odbornou publikaci, která má přesah a funguje koncepčně. Olomoucké univerzitní matriky jsou přesně tímto případem. Výsledkem není jen tištěná edice, ale i inspirativní setkání při symbolicky významném výročí a webové stránky, které zdarma zpřístupní zvídavým historikům významný historický pramen,“ doplňuje Aleš Prstek, ředitel VUP.

Edice nejstarších matrik olomoucké univerzity zpracovaná Libuší a Vladimírem Spáčilovými mapuje období od samotného vzniku univerzity v Olomouci v roce 1573 až po rok 1729. Obě publikace jsou zdarma v elektronickém formátu ke stažení na webu matricula.upol.cz. Zájemci o tištěnou knihu mohou zavítat na e-shop Vydavatelství UP.