Knihy živě: Dvoje Paměti UP i zapomenuté detektivky

Úterý 8. únor 2022, 15:15

Číst knihy je skvělé. Ale číst knihy poté, co se s nimi seznámíte naživo v širším kontextu a s přesahem, je ještě lepší. I proto pro vás ve dnech 16.–17. února chystáme hned trojité představení knižních novinek z naší produkce. Paměti chirurga Miloslava Dudy uvedeme na besedě s autorem v netradičních kulisách Fakultní nemocnice Olomouc, paměti malíře Zdeňka Kučery pokřtíme na vernisáži jeho výstavy v Galerii města Olomouce a do Dvou pražských detektivek se začteme ve Vědecké knihovně Olomouc.

Miloslav Duda a jeho půlstoletí (nejen) s olomouckou chirurgií

Profesor Miloslav Duda je ikonou olomoucké chirurgie a za více než 50 let, které v jeho životě vyplnila medicína, zažil překotný vývoj společenský, lékařský i vědecký. Nyní se za svým životem, studiem i profesní dráhou ohlíží v knize vzpomínek Půlstoletí s chirurgií... nejen olomouckou, která vychází ve Vydavatelství UP v rámci vlajkové univerzitní edice Paměť UP.

Křest knihy i beseda s prof. Dudou se uskuteční v jeho „domácím prostředí“ na půdě Fakultní nemocnice Olomouc ve středu 16. února od 15:00. Představení publikace proběhne v historických operačních sálech nejstarší budovy FN Olomouc označované jako Franc Josef (budova „B“). Křest je součástí programu Akademického týdne UP, kterým si univerzita každoročně připomíná své znovuobnovení po druhé světové válce.

Událost na Facebooku | v kalendáři UP.

Když do malby promluví geometrie a konstrukce. Vernisáž a křest knihy malíře Zdeňka Kučery

Zdeněk Kučera byl malířem, sochařem, grafikem a jedním z předních představitelů české abstrakce. Věnoval se především geometrické a neo-konstruktivní tvorbě. Jeho studijní i profesní život je přitom úzce spjatý s Univerzitou Palackého, především pak s katedrou výtvarné výchovy na pedagogické fakultě.

I proto posmrtně vychází v rámci edice Paměť UP kniha jeho vzpomínek s názvem Minulý život. Paměti outsidera. Publikaci si představíme na vernisáži Kučerových obrazů, která se uskuteční v Galerii města Olomouce dne 16. února v 18:00.

Akce proběhne pod záštitou děkana Pedagogické fakulty UP doc. Vojtecha Regece.

Událost na Facebooku | v kalendáři UP.

Dvě pražské detektivky: čtení a vyprávění o dvou „zapomenutých“ autorech

Kafka byl jen jeden, ale zároveň nebyl jediný. A pražská německá literatura i dnes čas od času vydá ukryté poklady. Doktorand Radek Flekal z katedry germanistiky FF UP nedávno objevil při svém bádání dva skoro/úplně zapomenuté německy píšící autory – Louise Weinert-Wiltona a Edgara Mariu Foltina. Věnovali se žánru včera i dnes vysoce oblíbenému, byť pohříchu spotřebnímu – detektivkám. Jejich dva příběhy si nyní můžete přečíst v edici Poetica moraviae díky edičnímu zpracování prof. Ingeborg Fialové.

A ten, kdo rád detektivky poslouchá, může přijít 17. února v 17:00 do Vědecké knihovny Olomouc, kde si autory i příběhy Dvou pražských detektivek představíme.

Událost na Facebooku | v kalendáři UP.