Jak mluvit o Evropské unii ve školách? Beseda otevře problematiku vzdělávání o EU

Učebnice Evropa spolu (foto: Monika Abrhámová)
Čtvrtek 10. listopad 2022, 13:08

Ačkoliv je Česká republika skoro 20 let členskou zemí Evropské unie, podle průzkumů stále mnoho Čechů netuší, jak EU vlastně funguje a o čem rozhoduje. Tápe také mladá generace? A jak se daří potřebné znalosti o EU předávat z kateder do lavic? Na to se zaměří beseda „Jak mluvit o Evropské unii ve školách?“. Uskuteční se 15. listopadu od 14:00 v pražském Evropském domě a v panelu se představí zástupci ministerstva školství, univerzit, studentů i neziskových organizací.

Besedu Jak mluvit o Evropské unii ve školách? pořádá zpravodajský portál Euractiv.cz za podpory Zastoupení Evropské komise a Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci, které nedávno vydalo unikátní učebnici Evropa spolu. Průvodce po historii i současnosti Evropské unie.

Mezi panelisty se zařadí politolog a autor výše zmiňované učebnice Petr Strejček, koordinátor sítě Europe Direct Martin Pelc, člen neziskové organizace Eutis Michael Murad, student a popularizátor Evropské unie mezi mladou generací David Šoun a současně také zástupce ministerstva školství.

Jak je výuka o EU zakotvena v rámcových vzdělávacích programech? Jaké jsou rozdíly mezi výukou o EU napříč školami na úrovni středoškolského vzdělávání? Jak zlepšit středoškolskou výuku o EU? A lze vůbec studentům a občanům složité fungování EU atraktivně přiblížit? Nejen těmto otázkám se bude moderovaná beseda věnovat. Akce je volně přístupná veřejnosti a bude rovněž streamována na Facebooku.

Tematický podcast na trase Česko–Brusel jako prolog k besedě

Portál Euractiv.cz před nedávnem představil také tematický podcast s Davidem Broulem a Jakubem Janegou, spoluautory učebnice Evropa spolu. Moderátorka Kateřina Zichová si s dvojicí doktorandů olomoucké politologie, kteří aktuálně pobývají na stáži v Bruselu, na dálku povídala o tom, jak by se mělo ideálně učit o Evropské unii a jak problematiku EU přiblížit mladé generaci. Podcast je k poslechu na webu Euractiv.cz.

Učebnice Evropa spolu je dostupná na e-shopu VUP a zájemci si ji budou moci pořídit také přímo na besedě v Evropském domě.