Atlasové žně v Olomouci. Pevnost poznání vystavuje mapy roku

Foto: Tomáš Franta
Neděle 18. září 2022, 14:00 – Text: Tomáš Franta

Když se řekne „Mapy a atlasy“, druhým dechem ihned dodáváme „katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého“. Olomoučtí geoinformatici patří ke špičce ve svém oboru. Svědčí o tom i nedávný úspěch v soutěži Mapa roku, kde si hned tři jejich publikace vysloužily vítězství ve své kategorii. O pestrosti i kvalitě všech vítězných i nominovaných map a atlasů se můžete přesvědčit na vlastní oči – až do konce září probíhá v Pevnosti poznání tradiční tematická výstava.

Letošní, v pořadí již 24. ročník soutěže Mapa roku se stal pro zástupce olomoucké katedry geoinformatiky jedním z nejúspěšnějších v historii. Nejenže si vysloužili hned tři vítězství, ale ovládli současně i „královskou kategorii“ Atlasy, soubory a edice map. Zde odbornou porotu nejvíce zaujal Atlas Moravskoslezského kraje: lidé, podnikání, prostředí. Z šestice autorů je jich hned pět zaměstnanci katedry a šestý jejím absolventem. Celý atlas z dílny katedry geoinformatiky PřF UP a společnosti Urban Planner, který Moravskoslezský kraj přibližuje desítkami tematických map a grafických ilustrací, je k dispozici také online.

V kategorii Samostatná kartografická díla zvítězila mapa Obyvatelsko Česka: Věková struktura v období 1995–2019, která byla vydána Vydavatelstvím Univerzity Palackého v Olomouci a je společným dílem olomouckých geoinformatiků a odborníků z katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

O tom, že v Olomouci rostou i nové geoinformatické talenty pak svědčí Ondřej Biemann, který se svou bakalářskou prací Atlas přírodních charakteristik Olomouckého kraje zvítězil v kategorii Studentské kartografické práce. Prolistovat si ji můžete na webu.

Výstava v Pevnosti poznání aneb Mapy klasické, digitální i na tričku

Až do 30. září je možné zdarma navštívit výstavu Mapa roku 2021 v olomoucké Pevnosti poznání. Návštěvníci na ní najdou nejen všechna díla nominovaná na poslední „kartografické Oscary“, ale také hned několik kartografických zajímavostí. Organizátoři připravili prezentaci digitálních map i netradičních konceptů, jakými jsou mapy na dřevě, na tričku či na nafukovacím balonu.

Součástí výstavy je rovněž hlasování návštěvníků, kteří rozhodnou o tom, která mapa získá titul VOX POPULI Mapa roku 2021. Děti se pak mohou těšit na interaktivní dílnu, ve které si vyzkouší tvorbu vlastní mapy nového světa.