Ars medica

O edici

Cílem ediční řady je představovat to nejlepší z oboru lékařské literatury a přinášet komplexně zpracované publikace, vypracované zkušenými odborníky s dlouholetou praxí v příslušném oboru. Velký důraz je vedle odborné stránky kladen rovněž na materiálové zpracování, grafickou úpravu a přehlednost, aby se čtenářům s knihami dobře pracovalo. Studijní podklady, přehledové materiály i monografické publikace mají sloužit především studentům a začínajícím lékařům, ale také jako užitečný zdroj informací pro odborníky z praxe.

Více o edici v článku na webu Vydavatelství UP.

Odpovědná redaktorka a kontaktní osoba pro tuto edici:

Mgr. Tereza Vintrová

Již vyšlo

Neurochirurgie

Lumír Hrabálek a kol.

Anotace

Učebnice je základní orientací v problematice neurochirurgie a páteřní chirurgie. Učebnice neurochirurgie je určena pro pregraduální studium studentů lékařské fakulty, dále pro postgraduální vzdělávání, především neurochirurgů. Je vhodná i pro přípravu ke kmenové zkoušce, případně i atestaci z neurochirurgie.

Poruchy menstruačního cyklu

Petr Křepelka

Anotace

Publikace má sloužit potřebám studentů medicíny a mladých lékařů při přípravě ke zkoušce, která následuje po absolvování společného kmene a atestace z interny. V celkem 50 kapitolách je komplexně zpracována diferenciální diagnostika nejčastějších symptomů a klinických či biochemických nálezů v klinické praxi. Vedle obecných příznaků se text věnuje projevům chorob v dílčích podoborech interní medicíny. Jednotná osnova všech kapitol zahrnuje definici a charakteristiku příznaků, komentované tabulky, popis způsobu vedení anamnézy, přehled fyzikálních vyšetření a výběr základních i speciálních vyšetření, doplněné o odkazy na klíčovou literaturu. Cílem je mimo jiné poskytnout návod k prosazení diferenciálně-diagnostického principu a syntetického klinického myšlení v klinické praxi.

Název publikace

Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství

Vlastimil Ščudla – Pavel Horák – David Karásek a kol.

Zásady antibiotické léčby

Milan Kolář – Dominik Rejman – Jan Bardoň

Anotace

Monografie uvádí přehlednou formou aktuální informace týkající se antibiotické léčby z mnoha úhlů pohledu. Tyto byly zpracovány tak, aby usnadnily orientaci v oblasti jednotlivých antibiotických skupin a přípravků, bakteriálních infekcí a jejich adekvátní antibiotické léčby. Hlavní důraz je kladen na praktický medicínský pohled, tedy klinickou interpretaci výsledků mikrobiologických (především bakteriologických) vyšetření, nejdůležitější etiologická agens u nejčastějších komunitních i nozokomiálních infekcí a iniciální terapeutický přístup, resp. antibioterapii.