Ocitají se na Blízkém východě dějiny v troskách? Lenka Hrabalová přibližuje fenomén ničení kulturních památek v arabském světě

Čtvrtek 15. prosinec 2022, 8:00

Blízký východ a severní Afrika procházejí ve 21. století těžkou zkouškou a hledají cestu ze společenské, politické i environmentální nestability. Součástí bujících konfliktů a problémů je přitom také destrukce významných historických a kulturních památek. Je hlavním cílem takového ničení šokovat, šířit ideologii nebo jen ničit? Na to ve své nejnovější knize Dějiny v troskách odpovídá arabistka a íránistka Lenka Hrabalová.

Nejen probíhající válka v Sýrii v posledních letech přinesla nespočet záběrů a svědectví o nahodilém i systematickém ničení staveb a památek nevyčíslitelného významu a nesoucích svědectví o kulturách dávno minulých. Proč se historické objekty stávají cílem destrukce? Kdo za jejich ničením stojí? A existují v daných zemích iniciativy, které se snaží památky chránit a jejich zničení předcházet? To na pozadí situace v Sýrii, Iráku, Mali, Jemenu a Saudské Arábii rozkrývá publikace Dějiny v troskách, která vychází ve Vydavatelství Univerzity Palackého.

Myšlenka na zpracování tohoto tématu vznikla po mojí první návštěvě Iráku, kdy jsem s hrůzou projížděla zničenou krajinou. Je výsledkem šesti let akademického výzkumu a častých a opakovaných návštěv regionu, bez kterých by téma nikdy nešlo zpracovat k mojí spokojenosti,“ vzpomíná autorka Lenka Hrabalová na prvotní impulsy, které ji dovedly k intenzivnímu výzkumu v třaskavých, převážně muslimských regionech.

Kniha Lenky Hrabalové, absolventky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, vychází z její úspěšně obhájené disertační práce. Završuje v ní svůj dlouhodobý výzkum i zkušenosti, které získala křižováním a bádáním v krajině Blízkého východu a Afriky. V arabském a perském světě tráví většinu svého pracovního i volného času, a kromě vědecké činnosti se věnuje také popularizaci a přibližování problematiky Blízkého východu, průvodcovství či překladatelství. V roce 2020 vydala svou první knihu Saharské příběhy, odlehčenou sbírku historek, netradičních zkušeností a zážitků nasbíraných na toulkách severem a západem Afriky.

Dějiny v troskách naproti tomu přinášejí vědecky laděnou, populárně-naučnou a závažnou sondu do blízkovýchodních a afrických zemí, kde se tisíce let historie střetávají s nestabilními a překotnými společenskými touhami po změně a moci. Kniha je dostupná na e-shopu Vydavatelství Univerzity Palackého, a to jak v tištěné, tak elektronické formě.